Şıngıl Çatı Yapımı, Ahşap Çatı, istanbul Mantar Çatı

Şıngıl Çatı Yapımı

Şıngıl Çatı Yapımı 

 

Öncelikle Şıngıl ne demek, bu içerik ile başlayalım. Günümüz inşaat sektöründe en azla tercih edilmekte olan çatı kaplama malzemesi içinde yer alan “Şıngıl” yani Shingle, eğimli olan çatılarda çatıyı kaplamak için kullanılmakta olan su izolasyon malzemesine denmektedir. Peki Şıngıl çatı yapımı nedir? Şıngıl çatının yapılması için öncelikle çatı konstrüksiyonunu hazırlamak gerekiyor. Hazırlanan bu çatı malzemesi üzerine de alt yapı hazırlığı ve ihtiyacı olarak OSB levha kaplaması gerçekleştiriliyor.


OSB levha üstüne su yalıtımı gerçekleştirmek üzere membran, şalomu ile eritilip, kaplama yapılıyor ve hazırlanan bu ürünün üzerine şıngıl çatı örtüsü örtülerek, uygulama sağlanıyor. Bunun ardından uygulama sırasında çatının eğimi doğrultusunda galvenizli şıngıl çivisi tercih ediliyor. Eğimin yüzde 30 altında olması halinde şıngıl çivisi yerine yapıştırma uygulaması da tercih edilenler arasında. 


Şıngıl çatı yapımı için şıngılın nasıl döşendiğine bakmak gerekirse; çatı kaplama malzemeleri içinde son derece esnek bir malzeme olan şıngılın bir paketi içinde yaklaşık olarak 3 metre kareyi kolayca kaplayacak oranda malzeme yer alıyor. Şıngıl kaplanacak olan çatıya öncelikle metal ya da ahşap bir iskelet oluşturmak gerekir. Bu iskelet, daha sonra çatıda herhangi bir yenileme ya da tamirat yapılması olasılığı göz önünde bulundurularak, bir insanı taşıyacak kadar sağlam yapıda olması gerekir. 4x4, 5x5 ya da 10x10 kalastan meydana gelebiliyor. Şıngıl çatı yapımı OSB üzerine ya da şıngıl altı örtüsü üstüne uç olan kısımdan başlayıp, şıngıl döşenir. Uç kısımları azıcık dışarı ve boşluğa gelecek oranda düzenlenerek döşenir. Her şıngıl da bir önceki şıngılın üstüne gelecek şekilde yerleştirilir. Bununla beraber şıngıl, izli yerinden pürmüzle ısıtılıp ya da şıngıl çivisi ile çakılarak sabitlenebiliyor.


Şıngıl yapraklarının uç kısımlarının sabit durması için de bir tür mastik denen yapıştırıcı kullanılabiliyor. Şıngıl çatı yapımı görüntüsü itibarı ile çok şık ve nezih duran bir uygulamadır. Bütün projelerimizde olduğu gibi bu türde çatı yapımı uygulamasında da deneyimli ve profesyonel personelimiz, en titiz, güvenli ve özenli işi gerçekleştirmekte ve memnun etme odaklı çalışmaktalar. 

TAKİP EDİN

Diğer Hizmetler

AHŞAP ÇATI MI YAPTIRACAKSINIZ? ÇATI TAMİRİ VE YAPIM HİZMETLERİ İÇİN BİZİ ARAYIN TEKLİF ALIN